Sīkāks iedalījums un katras uzturvielas nozīme organismam
Ciedru riekstu uzturvielu savienojumi satur 63.9% augstas kvalitātes eļļas (labos taukus), 17.2% viegli sagremojamus proteīnus, tajā skaitā, aminoskābes. 70% no šīm aminoskābēm ir nepieciešamas ikdienā, it īpaši bērniem.
Saturošais proteīns riekstos, salīdzinot ar proteīnu citos produktos, spēj uzsūkties organismā daudz ātrāk, pateicoties tā saturā esošajām neaizstājamajām aminoskābēm.
A vitamīns - nodrošina labāku organisma augšanu un attīstību.
B1 vitamīns - regulē metabolismu, balansē taukskābes organismā un ietekmē sirdsdarbību, gremošanas sistēmu, centrālās un perifērās nervu sistēmas darbību.
B2 vitamīns (riboflavīns) - būtisks elements, kurš palīdz uzturvielu, proteīnu un labo tauku pārveidošanu enerģijā. Kā arī uzturvielu nonākšanu pie vajadzīgajiem orgāniem organismā, uzlabojot redzi, nervu sistēmas darbību, ādu, gļotādu, kā arī aknu un asinsrites darbību.
B3 vitamīns (niancīns) - svarīgs vitamīns tauku sintezēšanai organismā, proteīna ietekmei uz metabolismu un pārveidošanai no pārtikas uz enerģiju. Regulē aktīvu nervu sistēmas darbību, gremošanas orgānu funkciju, holesterīna līmeni un asins atjaunošanos.
E vitamīns (tokoferols) - stimulē muskuļu darbību, dziedzeru attīstību, piedalās metabolisma darbībā, tauku pārstrādāšanā, kombinācijā ar A un O vitamīniem aizsargā šūnu membrānas no ievainojumiem.
Ciedru rieksti satur makro un mikro nutrientus:
Varš - būtisks elements smadzeņu darbības procesos. Kā arī svarīgs elements sarkano asinsķermenīšu veidošanai.
Magnijs - elements, kurš palīdz veidot kaulu struktūru un stabilu skeletu, līdzdarbojas mīksto audu veidošanā.
Mangāns - piedalās hormonālajā darbībā, palīdz uzsūkties glukozei. Veido enzīmus, kas uzlabo reproduktīvās sistēmas darbību, piedalās organisma augšanā un uzlabo metabolismu.
Silikons - piedalās saistaudu veidošanā un to attīstībā, palīdz kalcijam nonākt kaulos.
Vanādijs - aizkavē holesterīna veidošanos asinsvadus. Piedalās enzīmu darbībā cukura un tauku pārstrādei organismā, palīdz attīstīties kauliem un zobiem.
Kālijs - regulē ūdens balansu organismā, uzlabo sirdsdarbību, īpaši aritmijas gadījumā. Palīdz uzturvielām nonākt muskuļos.
Fosfors - galvenokārt piedalās zobu un kaulu veidošanā, svarīga loma arī muskuļu aktivitātei un nervu galiem ātri izdalīt enerģiju reakcijas laikā.
Kalcijs - galvenā zobu un kaulu sastāvdaļa, svarīgs elements asinsrites, sirdsdarbības un šūnu atjaunoties spējai. Svarīgs normālai muskuļu darbībai, to kontrakcijām, uzlabo nervu sistēmas darbību.
Molibdēns - piedalās ogļhidrātu un tauku pārstrādē organismā, palīdz pret mazasinību.
Niķelis - palīdz dzelzij, varam un cinkam uzsūkties aknās. Niķeļa trūkums organismā aizkavē organisma augšanu un attīstību, kā arī jaunu asinsķermenīšu veidošanos.
Jods - piedalās hormonālajā darbībā, uzlabo vairogdziedzera darbību, svarīgs visos metabolisma procesos.
Alva - vielas trūkums aizkavē organisma augšanu un attīstīšanos.
Bors - vielas trūkums organismā samazina mentālās uztveršanas spējas un izturību pret fizisku slodzi.
Cinks - svarīgs elements audu atjaunošanai, normalizē skeleta augšanu, novērš sāpes kaulos skeleta augšanas laikā. Novērš krampju veidošanos muskuļos, uzlabo audu dzīšanas spējas, normalizē prostatas dziedzera stāvokli un uzlabo sejas ādas kvalitāti cīņā ar akni.
Dzelzs - svarīgs komponents hemoglobīna un proteīna līmeņa uzturēšanai organismā.
Bez šiem svarīgajiem nosauktajiem mikro nutrientiem, ciedru rieksti nelielā daudzumā satur arī bāriju, titānu, alumīniju, sudrabu, jodīdu, kobaltu un nātriju.
Ciedru riekstu sastāvā nelielā daudzumā ir atrodami arī tādi ogļhidrāti kā:
Glukoze
Fruktoze
Saharoze
Cukurs
Ciete
Cietes sveķi
Pentozāns
Celuloze
Šie ogļhidrāti sadarbojoties ar pārējām vielām, dod vajadzīgo enerģijas daudzumu cilvēka ķermenim.
Comments
Post a Comment